top of page
LOGO.png

KONSEPT

 Antalya uluslar arası kapsamda çok ziyaretçi alan ve bu yüzden tanıtıma önem verilen bir şehirdir.Kentin kolayca hatırlananıp akılda kalması için bir imgeye ihtiyacı vardır.Antalya için tasarlanacak kulenin de Antalya ya bir imge oluşturması hedeflenmiştir.

Hızlı ulaşımın  önem kazandığı bu zamanda Antalya ya ulaşım daha çok hava yolu ile olmaktadır.Tasarım alanının havalimanına yakınlığı referans olarak alınmıştır.Böylece gelenleri daha şehre ayak basmadan uçaktan fark edilen simgesel bir kapı karşılamaktadır.

 

FORM OLUŞUMU

Antalya turistik anlamda olduğu kadar tarım alanlarıyla da zengin bir şehirdir.Bu yüzden 2016 da düzenlenecek BOTANİK temalı EXPO nun Antalya da yapılmasına olanak sağlamıştır.. Aktif  tarım alanları için gereken miktar ve zamanla artan sıcaklık döngüsü  bir damla suyu bile şehir için önemli kılmaktadır. EXPO kulesinin de bu bağlamda kentin imgesini oluşturup uluslar arası alanda tanıtımı  için su damlasının su ile buluştuğundaki dalga hareketinden  esinlenilmiştir.

TASARIM KARARLARI

Proje alanı ve çevresi incelendiğinde EXPO alanına iki girişin olduğunu ve bu girişler arasında yollarla bölünen küçük  meydanların içerisinde bir  promenade barındırdığını  fark edilmiştir .Proje  alanının  girişleri ile başlayıp sonlanan bir yatay aks oluşturup kopuk meydanlaşmayı bağlayarak promenade ortaya çıkarılıp  bütüncül bir yaklaşım sağlanmış oldu.

Aynı zamanda bu aks her iki yönden  alana insanları karşılayarak kapı görevi görmüş ve yatayda yaptığı vurgu ile uçakla gelirken oluşturması beklenen etkiyi daha rahat algılanarak güçlendirmiştir.Yatayda oluşturulan aks proje alanına geldiğinde yükselip dönerek su damlası izlenimi verip düşeyde landmark etkisi yaratmıştır.Yatay ve düşey düzlemlerinde algılanan proje bütünsellik sağlamıştır.Ve dönme hareketi her bakış açısından farklı görülerek insanların zihninde imgesel olarak  çeşitliliği sağlamıştır.

ULAŞIM ANALİZİ

EXPO kapsamında yapılan kule tasarımının gelen ziyaretçileri çekmesi ve bu anlamda rahat ulaşım sağlanması beklenmektedir. Proje arazisi yakınında bulunan  tramvay durağının proje alanına alınması önerilmiştir .Böylece kulenin odak noktası haline gelerek daha rahat tanıtılıp ve  ulaşımının  kolaylaşacağı  düşünülmüştür.

PROGRAM KURGUSU

Engelli insanların normal insanlardan farkı olmadığını düşünerek binaya  ulaşım da ve bina içinde sirkülasyonda  bir ayırım yapılmadı. Bu kapsamda tasarıma yön veren faktör engellilerin diğer insanlar gibi rahatça ulaşabilesi oldu.

 

MEKAN ORGANİZASYONU

Kütlesel olarak iki parçadan oluşan kulenin bir kolu teknik hacimleri , yangın merdivenini,servis asansörünü ,depoları ve servis girişini barındırmaktadır.Diğer kol ise panaromik ziyaretçi asansörü , giriş holü,bilet satış,karşılama bankosu,yönetim birimleri, hediyelik eşya satış ve sergileme alanlarını oluşturmaktadır.Her iki kolun birleştiği alanda ise kafeterya ve seyir mekanları bulunmaktadır.Aynı zamanda seyir mekanları  amfi düzeni  ile tasarlanıp insanların rahatça vakit geçirilmesine imkan vermiştir.

Yatayda ve düşeyde media mesh dokusu sayesinde interaktif sergilemeye olanak sağlanmıştır. Yatay aks üzerinde de  farklı kullanımlara imkan vermiştir.Bunlar insanların sosyalleşe bileceği toplanma ve dinlenme alanları,organizasyonların düzenlenebileceği konser alanlarını,çocukların rahatça oynayıp doğa ile iç içe olacakları çoçuk oyun alanlarını ve çocuk köylerini,turizmin tanıtımının yapılabileceği eko-turizm kamp alanlarını içermektedir.Bu alanlarda ki işlevler yatayda bulunan strüktürün altında toplanarak bütünleşmiştir.

EKOLOJİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Yılın 300 gününü güneşli geçiren Antalya şehrin de tasarlanan kulenin yatayda devam eden strüktürünün üzerine yerleştirilen powerflex B.I.P.V.  güneş panellerinin topladığı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmesi ve bu enerjinin de interaktif sergileme  için kullanılacak ışıklandırma enerjisine kullanımı ön görülmüştür.

Suyun önem arz ettiği bu zamanımızda sürdürülebilir bir tasarım olarak yağmur sularının  yağmur suyu toplama sistemleri ile toplanması hedeflenmiştir.Toplanan su  bu alanda bahçe sulamasında  ve  açık alanlarda serinleme için uygulanan püskürtme sistemlerinde kullanılması önerilmiştir.

SOSYAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Çiçek – çocuk olgusu  içinde her çiçeğin bir çocuk her çocuğunda bu hayat da bir renk ifade ettiği bir gerçektir.Buna göre botanik  EXPO  her çiçeğin ekolojik anlamda olduğu kadar manevi anlamda da bir EXPO su olarak her çocuğun-rengin hayat da  var olmasına imkan tanımıştır. Bu temada birleşip oluşan tasarım media mesh aydınlatma ile değişen renk olgusuyla  her renkten  çocuğu bünyesinde taşımaktadır.Ve bu anlamda olgunlaşan tasarım çocukların oyun ve eğitim alanlarının proje alanlarında kullanarak birleştirilmesi ile desteklenmiştir.

PROJENİN

EXPO 
KULESİ
ŞEHRİN
DAMLASI

ANTALYA

Türü

-Öğrenci Yarışma Projesi

Yılı

- 2013

Yeri

- Antalya EXPO

Alanı

- 6000 m2

RENDERLAR

Antalya Expo Kulesi  Siluet.jpg

SİLÜETLER

Antalya Expo Kulesi Genel Vaziyet.jpg

VAZİYET PLANI

PLANLAR

Antalya_Expo_Kulesi__Planları.jpg
Antalya Expo Kulesi  Kesit.jpg
Antalya_Expo_Kulesi__Sistem_Detayı.jpg

KESİTLER & SİSTEM DETAYI

Antalya Expo Kulesi  Render 05.jpg
bottom of page