top of page

MOBİL
KENT
BİLGİ
MERKEZİ

BURSA KENT MEYDANI

PROJENİN

Türü

- Öğrenci Yarışma Projesi

Yılı

- 2014

Yeri

- Bursa Kent Meydanı

Alanı

- 600 m2

LOGO.png
Bursa Mobil Kent Rehberi Rapor.jpg

NEDEN BURSA KENT MEYDANI  

Bursa Kent Meydanı A.V.M ULAŞIM olarak; mini şehir turu atan  ipek böceği ile dolmuş           taksilerin, Bursaray' ın merkez istasyonun, şehrin her yerine giden otobüs  durakları ile tarihi Osmanlı köylerine giden minibüslerin durak olarak  kesiştiği bir merkez DAĞILIM  noktasıdır. Bu nokta şehir için ilk bilgilerin alınacağı ve her yere ulaşım imkanı sağladığı için kent bilgi merkezi olabileceği düşünüldü.  

 

Bursa Kent Meydanı AVM meydanının insan ölçeğinden çok büyük olması nedeni ile bir meydan özelliği taşımamakta ATIL KALAN BOŞLUK oluşturmaktadır. Bu boşluk    aslında Bursa da ki, tarihi hanların avlularından  esinlenilerek canlandırılabileceği düşünüldü.  

 

Meydanı meydan yapmak için insanları çeken bir şeyin olması gerekmektedir. Bu olacak  şeyin yönsüz ama bir o kadar da içerisi hakkında merak uyandıracak, ilgi   çekecek ve BİLGİ gibi değişebilecek büyüyebilecek bir yapıda olmalıdır.

ÖNERİ YAPI KURGUSU

Bunun için yapısal olarak HELİX kurgusu geliştirildi. Geliştirilen bu kurguda tam bir daire olan formun her yöne eşit davranması fakat kendi içinde tatlı bir eğimle       yükselmesi içerisindeki avlu hakkında bir MERAK uyandırmakta ve en uygun geçiş yerini girişin olduğu tam turun tamamlandığı yerde yapmaktadır. İç avluda Media mesh cepheler ve sessel bilgi  sayesinde kent hakkında bilgiler imkanlar fırsatlar geçmekte gece ise aydınlık oluşturduğu için bir  toplanma ODAK noktası oluşturmaktadır. Bu sayede atıl kalan kent meydanının büyük boşluğu İÇİN İÇ OLMA HALİ ile daha şaşırtıcı ve eğlenceli bir mekana dönüşmesi hedeflenmiştir.  BİLGİLERİN sabit  kalmaması ve her geçen gün ARTMASI YENLENMESİ  nedeni ile bu artışa HELİX                   kurgusunun tur sayısı artarak cevap verebilmektedir.

RENDERLAR

Bursa_Mobil_Kent_Rehberi__Olusum_Diyagra

MODÜL PARÇALAR OLUŞUMU ve GETİRİLERİ En küçük modül daire formunu tamamlayan 18genin  bir birimidir. 18gen olması     uygulamada kolaylığı ve bir araya gelişte çeşitliliği arttırmaktadır. Tam bir daire veya parçaların iki yönlü eğime olanak sağlayarak çözümlenen detayı ile bir çok HELİX bir birbiri üzerinden geçmesine karmaşık ve eğlenceli büyük   komplekslerden .  prizmatik lineer formalara kadar BİR ÇOK ŞEKİLDE BİR ARAYA GELEBİLMEKTEDİR. Bu sayede DAR bir sokak da geçici bir sergi için kullanılabileceği gibi geniş bir alanda kompleks bir yapı oluşmasını sağlayacak kadar geniş imkan sağlamaktadır. Modüler yapısı sayesinde kurulumu ve sökülmesi kolay ve geniş çeşitliliği sayesinde birden çok mekanda farklı şekil ve işlevlerde kurgulanabilir.

 MEKAN KURGUSU   Yapının içine girdiğimizde ise mekan kurgusu olarak bilginin bir çok         etmenlerin bir arada olmasından dolayı kompleks oluşu ve beyinin bunu daha da karmaşık zincirler halinde hatırlamasından yola çıkıldı.           Yani bir şehir gezilirken sadece yemek gezmek uyumak için kesin çizgilerler ayrılmamıştır. Uyuduğun yerde harika bir yemek      yiyebileceğin gibi yemek yemeye gideceğin yer tarihi nitelikte bir yerde olabilir yani hepsi bir şehirde iç içe geçmiş durumdadır. Bu iç içe geçmiş durum beyin işlevleri içinde aynen geçerlidir. Bir mekanı yediğimiz yemeğin lezzetinden yada orada geçirdiğimiz anıdan hatırlarız. Yani imgeselleşir bizim için  ve beyin her yeni bilgi için yeni bir yol oluşturur ve bu yoL başka yollara bağlıdır. Tıpkı kentler gibi.. bundan yola çıkarak mekanın bilgilendirme   alanında tam tur iç içe 3 daire çizgisi ile izler oluşturulmuştur. Oluşan bu izler üzerinde hareketli ve modül etkileşimli  bilgilendirme duvarları yerleştirilmiştir. Bunların bir kısmı mekanı sert bir şekilde ikiye bölerken bir kısmı alçak olup  geçirgenlik oluşturması ile merak uyandırması hedeflenmiştir. Bu kurguda içi içe geçişlerin sağlanması için beyin kıvrımlarının  labirentsel etkisinden yola çıkılmıştır. İzler üzerindeki hareketli  kurgusu sayesinde mekan devingenliği sağlanmıştır. Geniş   alanlarda ise 3d hologram merkezi kurularak kent hakkında ön bir     deneyim oluşturulması merak uyandırılması hedeflenmiştir. Günümüzde giderek yaygınlaşan sosyal medya ile da iç içe girmesi   hedeflenmiş ve bunun için bütün sosyal medya siteleri ile uyumlu mobil uygulama           geliştirilerek her an kendini yenilemesi ve her alanda KATILIMCI  bir kent rehberi oluşması hedeflenmiştir. Uygulama kullanıcılarına   şehirleri kendi  gözlerinden düşüncelerinden paylaşma imkanı sunmaktadır. Bir  sonraki geleceklere yada daha önceden gelmiş olanlara, bu sayede her geçen gün değişen şehrin yaşadığına  herkes tanık olacaktır. HELİXİN sonuna gelindiğinde ise terasa çıkılmakta ve açık alanların             3. boyuta taşınması sağlanmaktadır bu sayede atıl kalan meydan Z         ekseninde de işlevli bir hale gelmektedir.

Bursa Mobil Kesitler.jpg
Bursa Mobil Kent Rehberi Planlar.jpg

PLANLAR

Bursa Mobil Kent Rehberi Alternatif Birl

ALTERNATİF BİR ARAYA GELİŞLER

Bursa Mobil Kent Rehberi Modulerlik.jpg
bottom of page