top of page
R01.jpg
certificate.png

2. lik Ödüllü

FRLOGO.png

FUAR 
STANDI
TASARIMI

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDEYESİ

PROJENİN

Türü

-Ulusal Mimari Proje Yarışması

Yılı

-2015

Yeri

-İstanbul , Tüyap Fuar Alanı

Alanı

-270 m2

Ekip

-Cihat Ömer AKGÜN
-İnan TOKAY

MİMARİ RAPOR

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Stand Tasarım Yarışması

Konu Tekirdağ İli değerlerinin sergileneceği Fuar standının tasarlanmasıdır. 6000 yıllık tarihe ev sahipliği yapmış Kentin, mutfak ürünleri (yeme-içme)  ve el sanatı olan  Cicim dokumaların tanıtılması, üretilmesi ve ürün tanıtımının yapılması ‘şeffaf’lık üzerine kurgulanması  amaçlanmıştır.

Mimari Kurgu

TUYAP fuar alanında bir çok  EMİTT  fuar standı sergilenebilmesi için yerler belirlenmiştir. Üst ölçek olarak stantlar için belirlenmiş alan, 3 metrelik koridor  aksları ve fuar stantları yapısı ile  monoton bir dil ortaya koymuştur. Bu  ritim tutmuş parselasyon kurgusuna Anomali  davranacak şekilde  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi fuar standı Arayüzler oluşturmuştur. Bu Arayüzler  ürünlerin  kamusal alanda  sergileme imkanı doğurmuştur.  270 m2’ lik alan içinde yer alan mevcut fuar kolonlarının mekan üzerinde ki etkisini azaltmak için etrafı  sarılarak kapalı alan ihtiyacı  (depo) karşılanmıştır.  Servis bölümü iki yüzeyden  kullanıcıyla buluşabilecek şekilde konumlanmıştır.  Fuar alanı giriş yönünden boşaltılarak kamusal alan / Arayüzler yaratılmıştır. Tadımlık Ürün sergisi servis bölümü ile birlikte organize edilmiştir.  Yeme- içme ürünlerin yapılışını anlatan videolar hazırlanıp projeksiyon yardımıyla  kullanıcılara  izletilecektir. Bu ihtiyaç için  amfiler tasarlanmıştır.  Projeksiyon için Yansıyıcı yüzey özelliğini cicim dokumalar  oluşturmuştur. Dikey olarak asılan cicim dokumalar sergilendiği gibi işlev de kazanmıştır. Cicim dokumaların diğer yüzeyi ise Tekirdağ  tarihi ve Namık Kemalin Şiirlerine yer verilmiştir. Cicim dokumaların oluşturduğu koridor ise  Tekirdağ ilinin foroğraflarına yer verilmiştir.

Yapı Tekniği Stand;  

Kent tarihinin katmanlarından esinlenerek  yapı dilini oluşturmuştur. Yapı malzemesi olarak  L profil (40mmx40 mm) , U  profil ( 200mmx200 mm)  ve kalınlığı 3cm olup  değişen boyutlarda ki OSB  kullanılmıştır. Taşıyıcı olan U profiller Dikey Olarak,  Oluşturulmuş Yatay Kutu profillere Bağlantı Lamaları kullanılarak sabitlenmiştir.  Kullanılan U profillerin  ara bağlantısını L profiller oluşturmuştur. L profillerin üzerine monte edilen osb levhalarla yapı birimi oluşmuştur.

D1.gif

Yapım Kurgusu

PLAN KESIT.jpg

Plan & Kesitler

bottom of page